Karatedo

Karate je bojové umění, které se vyvinulo na ostrově Okinawa spojením původních sebeobranných technik Tode a technik z čínských bojových umění, které tam přinesli čínští mistři nebo je dovezli na Okinawu její obyvatelé, kteří se rozhodli odcestovat do Číny za jejich studiem.

Karate znamená „prázdná ruka.“ Vzniklo za doby, kdy byli obyvatelé Okinawy pod nadvládou klanu Satsuma. Domorodým obyvatelům přinesla utrpení, bídu, ponižování ze strany Japonců, též byli nuceni platit obrovské daně. Satsuma též zkonfiskoval zbraně, aby se mu nemohli vzepřít. Toto „odzbrojení“ nebylo tak jednoduché. Týkala se zejména prostého lidu, který zjistil, že se mohou lépe bránit, když použijí různé zemědělské a rybářské nástroje, se kterými pracovali každý den v hospodářství a postupem času je adaptovali do systému To-de. Tehdejší tréninky probíhaly pouze v noci a mistři měli pouze několik málo žáků. Díky tomu vznikly dva unikátní styly bojových umění – karate a kobudo, která se v 2. polovině minulého století rozšířila v podstatě do celého světa.

Vzniklo mnoho různých stylů a škol. Na Okinawě jsou čtyři hlavní styly:

1. Okinawa shorin ryu (Kobayashi),

2. Matsubayashi shorin ryu (Tomari te),

3. Goju ryu,

4. Uechi ryu.

Ani tak nezávisí na stylu jako takovém, nýbrž na systému tréninku.

Náš hlavní instruktor měl příležitost trénovat všechny tyto čtyři u těch nejlepších mistrů. 

Za hlavní styl považujeme shorin ryu, tak jak ho učí sensei Tadashi Yamashita. 

 

Fotogalerie: okinawa karatedo

Tréninkové metody

 

KIHON

Kihon je elementární trénink základních technik, jako postoje, chůze v nich, bloky, údery a kopy. Nejprve se cvičí na místě, později za chůze.

KATA
Kata jsou pevně stanovené sestavy pohybů, které vznikly ze sebeobranných situací a byly uzpůsobeny tak, aby je mohl adept cvičit sám. Rozlišují se na základní žákovské, pokročilé a mistrovské.

KATA BUNKAI
Bunkai je rozdělení kata na jednotlivé pohyby či sekvence a ty se pak samostatně procvičují ve dvojici.

BUNKAI OYO
Stejný princip jako bunkai s tím, že s rostoucí úrovní cvičence si každý sám v daných pohybech hledá svoje vlastní aplikace.

HOJO UNDO
Hojo undo v okinawském karate znamená posilování se speciálními cvičebními pomůckami, jako chishi, ishi sashi, nigiri gami, kongoken, tan, makiagi.

KITAE
Kitae je metoda otužování trupu, končetin a úderových ploch, buď o partnera či makiwaru. Otužování horních končetin je kote kitae, dolních ashi kitae.

KAKIE
Kakie je lepících se rukou vycházející z čínských bojových umění. Touto metodou se procvičují zejména měkké techniky jako jsou páky, kuzushi – nabourání stability a metoda zamknutí rukou protivníka.

KUMITE
Kumite všeobecně znamená boj bez ohledu, zda se zbraní či bez ní. Ze začátku se praktikuje jakási obdoba yakusoku kumite na stanovený počet kroků a útoků, postupně až k volnému souboji. 

Seznam kata

OKINAWA SHORIN RYU (KOBAYASHI)

Pinan 1 – 5, Naifanchin 1 - 3, Itosu no passai, Matsumura no passai, Kushanku sho, Kushanku dai, Chinto, Gojushiho

Přídavné kata: Kihon kata 1 – 5, Fukyu kata 1 a 2, Jion, Okan, Seisan, Gojushiho dai 2, Hakutsuru

 

GOJU RYU

Sanchin (K. Higaonna), Gekisai 1 a 2, Saifa, Shisochin, Seiyunchin, Sanseru, Sepai, Kururunfa, Sesan, Suparinpei, Tensho

Přídavné kata: Sanchin (Miyagi), Kyozai kata, Gekiha, Kakuha

 

UECHI RYU

Sanchin, Kanshiwa, Kanshu, Seichin, Seisan, Seiryo, Kanshin, Sanseryu

 

MATSUBAYSHI RYU (TOMARI TE)

Fukyu kata 1 a 2, Pinan 1 – 5, Naihanchi 1 – 3, Ananku, Wankan, Wanshu, Rohai, Passai, Gojushiho, Chinto, Kushanku