O nás 

Název SENSHIKAN vznikl během jedné z návštěv našeho hlavního instruktora na Okinawě, kdy po každém tréninku u velmistra Hokamy spolu konzultovali, jak co nejvýstižněji pojmenovat dojo.

SENSHI válečník, bojovník

KAN škola, dům

Dohromady volně přeloženo jako „škola pro bojovníky, příp. místo, kde se utvářejí.“

Tímto se rozumí komplexní pojetí, student se učí všechny bojové dovednosti jako postoje, chození v nich, bloky, úhyby, údery, kopy, hody, porazy, podmety, škrcení, páky, boj se zbraněmi a obrana proti nim, boj v postoji i na zemi či na různých specifických místech, dále rozvoj vytrvalosti, rychlosti, síly, obratnosti, ohebnosti, správného timingu, poctivého otužování těla a samozřejmě také mentálního rozvoje.

Velmistr Hokama je rovněž velmistrem v kaligrafii a tak nám vytvořil kaligrafii k názvu dojo. Rovněž se mu líbilo naše logo, které znázorňuje pěst a okolo ní je ve tvaru trojúhelníku zobrazena naše oblíbená zbraň trojdílná tyč zvaná san setsu kon.

Kaligrafie od velmistra Hokamy

Vyučujeme tyto tři hlavní styly:

Okinawa karate – všeobecně známé bojové umění beze zbraní

Matayoshi kobudo – specifické bojové umění se zbraněmi

Suikendo – novodobý systém boje vyvinutý velmistrem Yamashitou

V našem dojo učíme staré pojetí výuky bojového umění s ohledem na dnešní dobu. Karate vzniklo smíšením původních okinawských technik a technik z čínských bojových umění, mnoho z nich se vyvinulo z boje zvířat, např. tygr, drak, jeřáb a mnoho dalších. Bohužel mnoho těchto technik a celkové provedení se díky přechodu na sportovní pojetí muselo změnit, rovněž mnoho kata se musela přizpůsobit standardům různých asociací a svazů. Ale i přes to všechno má člověk na výběr se nechat smést nebo vydat vlastní cestou. Měli jsme obrovské štěstí, že jsme mohli potkat tyto dva světově proslulé experty v karatedo a kobudo:

Hanshi Tetsuhiro HOKAMA, 10. dan Okinawa goju ryu karatedo a 10. dan kobudo

Hanshi Tadashi YAMASHITA, 10. dan Okinawa shorin ryu karatedo a 10. dan Matayoshi kobudo, tvůrce Suikendo

Oba tito velmistři se vymykají všem tradičním standardům, měli možnost se naučit i jiné bojové systémy a ponechali ve svých umění určitou dávku selského rozumu místo pouhého otrockého přenášení technik svých předchůdců. 

 

Senshikan dojo