Kobudo

Kobudo je bojové umění se zbraněmi, které se vyvinulo na souostroví Ryu kyu, hlavním ostrovem je Okinawa.

Tento výraz lze doslovně přeložit jako KO (staré, starodávné) BU (bojové) DO (umění, cesta), souhrnně tedy jako „starodávné bojové umění“.

Vývoj kobudo byl odpradávna spojen s technikami okinawského karatedo. Mnozí z těchto mistrů byli rovněž experty v zacházení se zbraněmi. Mají společnou historii a kořeny těch obou bojových umění pocházejí až z Indie a posléze z Číny, kde studovalo mnoho Okinawanů. Až do poloviny 20. století byl trénink se zbraněmi součástí  okinawského  karate. I když jsou to dnes dvě rozdílná bojová umění, je studium kobudo mnohem jednodušší pro adepty, kteří praktikují rovněž karate, protože postoje, samotné techniky, názvosloví jsou téměř totožné.

Mezi zbraně patří zejména tyto: bo (dlouhá hůl), sai (kovový trojzubec), tunkuwa či tonfa (páka od mlýnského kamene), nunchaku (malý cep), jo (krátká hůl), san setsu kon (trojdílná hůl), nunti (kopí), kama (kosa), eku (pádlo), timbe (štít) and seiryuto (mačeta), kue (zahradní motyka), suruchin (provaz či řetěz se závažím) a další zbraně.

Důvod k tréninku se zbraněmi je prostý, když se pomine ten tradiční, má to i praktický důvod. Ten kdo umí s takovými zbraněmi zacházet, ví, jak fungují a dokáže se proti nim lépe ubránit. Kobudo není dnes tak populární jako karate, vyžaduje náročnější trénink, ale vždycky v historii, když byli obyvatelé vesnice napadeni, nikdy nevyběhli ven jen se sevřenými pěstmi, nýbrž vždy vzali do ruky vše, co měli po ruce a téměř každý předmět je lehce aplikovatelný na nějakou kobudo zbraň.

V našem dojo se věnujeme zejména rodinnému stylu Matayoshi kobudo a částečně také Ryu kyu kobudo.

Tréninkové metody

 

HOJOUNDO
Hojo undo jsou série jednotlivých technik nebo kombinací technik. Tato cvičení jsou podobná tzv. „kihonu“ známým z karate, přičemž techniky se provádějí vpřed a vzad. Tvoří podstatnou roli v tréninku u začátečníků, jsou vytvořeny zejména pro základní zbraně – bo, sai, tonkuwa a nunchaku.

KATA
Kata jsou pevně stanovené sestavy pohybů. Některé zbraně, jako např. kue či nunti se učí jen prostřednictvím kata, protože na ně nejsou žádné oficiální hojo undo.

KATA KUMIWAZA
Kata kumiwaza jsou pevně stanovené základní aplikace na kata, která se provádí v trojici, přičemž jeden cvičenec cvičí kata a další dva na něj provádějí útoky a pohyby kata jsou absolutně beze změn, tj. techniky se zastavují ve stejném místě jako v kata, což umožňuje dobré pochopení kata.

KATA BUNKAI
Bunkai je rozdělení kata na jednotlivé pohyby či sekvence a ty se pak samostatně procvičují ve dvojici.

BUNKAI OYO
Stejný princip jako bunkai s tím, že s rostoucí úrovní cvičence si každý sám v daných pohybech hledá svoje vlastní aplikace.

KATA OYO
Kata oyo je volná aplikace na celou kata s tím, že se dodržují hlavní myšlenky kata. Mohou se měnit osy pohybů, jestliže jsou techniky symetrické, tak není nutné provádět techniky na obě strany. Vyžaduje hlubší pochopení dané kata.

KUMITE
Kumite všeobecně znamená boj bez ohledu, zda se zbraní či bez ní. Ze začátku se praktikuje obdoba yakusoku kumite na dva či tři kroky.

Mohou cvičit proti sobě dvě stejné i dvě rozdílné zbraně, v případě tréninku bo versus bo, se nazývá kumibo.

 

Seznam kata

BO

Bo kihon kata 1 – 4

Suikendo no bo 1 – 5

Shushi no kon, Choun no kon, Sakugawa no kon, Chikin no kon, Shiishi no kon, Shiho nuki no bo, Ufutun bo, Tokumine no kon

 

SAI

Nicho sai, Sancho sai, Shinbaru no sai, Nakazato no sai, Yakaa no sai

 

TONKUWA

Tonkuwa dai 1 – 3, Tonkuwa nidan, Hamahiga no tonkuwa

 

NUNCHAKU

Nunchaku dai 1 a 2, Yamashita no nunchaku,

 

DALŠÍ ZBRANĚ

Jojutsu, Hakuho, Nunti kata, Chikin Akatchu no Ekudi, Kama nuti, Kuwa nuti, Tinbe no kata

 

PŘÍDAVNÉ KATA

Bo kisso 1 – 2, Bo hojo undo kata, Suu no kon sho a dai, Nunchaku kisso ichi, Nicho no nunchaku, Nicho no kama, Sansetsu no kon dai 2 -3, Kuruman bo, Tekko dai 1 a 2, Tetchu no kata, Gusari no kama sho a dai